Miasto Smoka, hodowla Owczarków Niemieckich, Owczarki Niemieckie

 

  Owczarek Niemiecki - zdrowie - pięlęgnacja uszu.

  Najczęstsza dolegliwością uszu jest podrażnienie lub zapalenie nabłonka kanału słuchowego, wywołane przez zaleganie w nim woszczyny. Z reguły właściciel psa zauważa to, gdy pies zaczyna drapać sie w okolicach uszu lub usiłuje podrapać sie w środku ucha (!) lub - co gorsza - zaczyna ustawicznie potrząsać lub trzepać głową i uszami, starając się oczyścić ucho z zalęgającego w nim brudu lub nawet płynu.

  Nasada ucha jest rozgrzana, wewnątrz ucha zalega brudna, brazowo-czarna maź, o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, a pies unika dotykania go w okolicach bolesnego ucha. Przyczyna stanu zapalnego (oprócz śladów po urazach, krwiakach itd.) mogą być roztocza, bakterie lub grzyby (z reguły drożdżaki). By uniknąć takiego stanu należy regularnie - mniej więcej co dwa tygodnie - rutynowo kontrolować stan ucha - zajrzeć do środka, powąchać je (tak, tak!) czy przetrzeć wnętrze ucha kłębkiem waty (uwaga, by nie zsunął sie z patyczka czy palca!). Skóra wewnątrz ucha powinna być czysta i w kolorze zbliżona do słabo owłosionej skory na części podbrzusza psa. Kanał słuchowy jest zagięty na kształt litery L i trudno spenetrować go bez właściwych specjalistycznych narzędzi. Zalecane jest wpierw przetarcie ucha "na sucho", a dopiero potem zwilżenie watki (świeżej!) specjalnym płynem do czyszczenia uszu, dostępnym bez recepty w sklepach zoologicznych (rodzaj płynu nie ma tu szczególnego znaczenia, dobry jest polski Otiseptol czy „Płyn do czyszczenia uszu" firmy Vita-derm, niezły Ear Cleaner niemieckiego Beapharu). Lekarze weterynarii czyszcząc psu uszy zawijają wacik wokół szczypczyków czy peanu, ale trudno wymagać od każdego właściciela psa, by kupował te w sumie dość specjalistyczne narzędzia. Systematyczna kontrola i czyszczenie uszu przy pierwszym podejrzeniu stanu zapalnego nie wymaga aż tak dogłębnej penetracji.

  Nigdy nie używamy do uszu zasypek ani gęstych maści choćby najłagodniejszych, gdyż z reguły czopują one ucho. Jeśli zasypka - to tylko ta, przepisana przez lekarza weterynarii i ściśle wedle jego zaleceń, a zakończenie zabiegu czyszczenia uszu warto wpuścić do ucha kilka kropel płynu do czyszczenia uszu - w tym celu wprowadzamy jak najgłębiej do ucha aplikator na końcówce buteleczki z płynem, wkraplamy nieco i starannie rozmasowujemy cala nasadę ucha.

  Troska o uszy - wbrew pozorom - nie jest udziałem tylko właścicieli psów ras zwisłouchych, gdyż o podrażnienie czy zapalenie ucha łatwo także u psów o uszach stojących, na których osiada kurz, złuszczony nabłonek i woszczyna, co przyczynia się do stałego drażnienia ucha, co przyspiesza obumieranie naskórka, zwiększa wydzielanie woszczyny, przez co o podrażnienie ucha jeszcze łatwiej. Jedynym sposobem jest tu usuniecie tych włosów - wyrwanie ich - podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Na szczęście, są one słabo osadzone w skórze i łatwo dają sie usunąć. Przycinanie ich niewiele daje, bo odrastają z niezwykła szybkością...

  Ze względu na wspomniana budowę ucha zewnętrznego u psa bardzo groźne jest dostanie sie do kanału słuchowego wody - pies nie może jej sam usunąć inaczej niż przez trzepanie głową, co sprawia, ze wprawdzie cześć wody wypływa na zewnątrz, lecz co najmniej tyle samo jej wpada do ucha środkowego... Płyn zalęgający w uchu środkowym zazwyczaj prowadzi do zapalenia, a zawsze jest źródłem podrażnienia i niepokoju psa, gdyż osłabia jeden z najczulszych zmysłów psa - słuch. Z tego powodu trzeba zachować szczególna ostrożność przy kąpieli psa, najlepiej jest nawet przed zmoczeniem psiej głowy zatkać wyloty uszu tamponami z suchej waty. Ważnym elementem higieny psiego ucha jest przeglądanie, czy nie dostały sie don jakieś ciała obce - szczególnie latem i wczesną jesienią psy buszujące po polach są szczególnie narażone na źdźbła traw.

 

« wstecz