Miasto Smoka, hodowla Owczarków Niemieckich, Owczarki Niemieckie

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie.

 

  Ewentualne objawy bólu u naszego pupila:

  • Głowa - półprzymknięte oczy przy jednoczesnych próbach przyciskania wierzchu głowy do miękkich mebli, nóg właściciela, bądź boku innych psów; łagodne potrząsanie głową bądź pusty, wpatrzony w dal wzrok.

  • Oko - tarcie oczu łąpami; tarcie okolicą oka o meble lub dywan.

  • Ucho i/lub pysk - dokładną lokalizację czasem trudno określić ponieważ nerwy biegną blisko siebie. Pies może się ślinić, odmawiać jedzenia twardszego pokarmu. Bolesność pyska może objawiać się częstym ziewaniem, z kolei ucha - potrząsaniem głową i drapaniem w jego okolicy.

  • Gardło - gwałtowne próby wywołania wymiotów, ślinienie się, odkasływanie na siłę, wyciąganie szyi w górę oraz trudności z przełykaniem.

  • Brzuch - powtarzające się oglądanie na bolesne miejsce, gryzienie i wylizywanie w tym punkcie. Pies może odmawiać zmiany pozycji, leżeć zwinięty w kłębek, lub garbić się.

  • Kończyna i/lub staw - pies bardzo szybko odciąża chorą łapę. Kulawizna występująca z pociąganiem łąpą może być symptomem uszkodzenia nerwu. Przy zranieniu poduszek łapa noszona jest wysoko, bądź kładziona na ziemi lecz pies nie przenosić na nią pełnego ciężaru ciałą.

  • Kręgosłup - pies może zarówno kuleć jak i przyjmować obronną reakcję na bodźce dotykowe. Może występować garbienie się, potykanie, nierówny krok, popuszczanie moczu, załamywanie tylnych kończyn.

  • Gruczoły przyodbytowe - tarcie odbytem o trawę lub chodnik (tzw. saneczkowanie). Pies może próbować wylizywać swój tył, a przy tym skomleć.

  • Narządy wewnętrzne - ogólny niepokój oraz niemożność przyjęcia odprężonej pozycji przez dłuższy okres czasu.

  • Rejon odbytu - częste okręcanie się psa może być reakcją na przykład na skołtunioną sierść w okolicy odbytu, lub też na resztki kału nie wydalone poprawnie.

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - anatomia.

 

    Kościec owczarka niemieckiego, jak i każdego innego psa, można podzielić na dwie części... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - dysplazja.

 

  Dysplazja stawów biodrowych może mieć podłoże nie tylko genetyczne, lecz także rozwojowe - szacuje się, ze wystąpienie objawów dysplazji zależy według różnych badań w 50-80% od środowiska (dieta, ruch...), a w 20-50% od genów. W uproszczeniu, jest to deformacja stawu biodrowego psa. Główka kości udowej powinna być całkowicie zaokrąglona i idealnie wpasowana w zagłębienie panewki stawowej. Odchylenie od kulistego kształtu i niedokładne wpasowanie główki powoduje ucisk na brzeg panewki, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Takie stawy sprawiają psu ból przy poruszaniu sie, a dysplazja może występować w rożnych stadiach - od nieznacznego niedopasowania aż po znaczne zmiany utrudniające całkowicie chodzenie... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - zatrucie czekoladą u psów.

  Substancją toksyczną zawartą w czekoladzie i kakao jest teobromina. Dawka śmiertelną teobrominy dla psów wynosi 90-250 mg/kg masy ciała... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - pielęgnacja zębów.

  Pies rodzi się bez zębów, które wyrastają w ciągu pierwszych kilku tygodni życia szczenięcia. Początkowo jest ich 28 - i są to zęby mleczne, ostre jak szpileczki. W tym czasie niewiele trzeba poświęcać im uwagi, wystarczy okresowe sprawdzanie, czy wszystkie rośną jak należy i czy przypadkiem kształt szczęk nie prowadzi do deformacji zgryzu. U większości ras (ale nie wszystkich!) pożądany jest tzw. zgryz nożycowy, przy którym siekacze górnej szczeki zachodzą ściśle na siekacze żuchwy. U części ras dopuszczalny jest także zgryz cęgowy, w którym siekacze obu szczek stykają sie wierzchołkami... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - pielęgnacja uszu.

  Najczęstsza dolegliwością uszu jest podrażnienie lub zapalenie nabłonka kanału słuchowego, wywołane przez zaleganie w nim woszczyny. Z reguły właściciel psa zauważa to, gdy pies zaczyna drapać sie w okolicach uszu lub usiłuje podrapać sie w środku ucha (!) lub - co gorsza - zaczyna ustawicznie potrząsać lub trzepać głową i uszami, starając się oczyścić ucho z zalęgającego w nim brudu lub nawet płynu... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - pielęgnacja pazurów.

  Psy jako zwierzęta o stałych, nie wysuwanych pazurach, maja z nimi zazwyczaj stosunkowo niewiele kłopotów. Podobnie jak ludzie zadowalają sie regularnym skracaniem płytki rogowej, stanowiącej paznokieć czy pazur. Odróżnić trzeba dwa rodzaje pielęgnacji pazurów - zdrowotna, ograniczona do minimum i banalnie prosta oraz pielęgnacje estetyczna, związana zazwyczaj z wystawami piękności psów... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - odrobaczenie.

  Niektóre choroby pasożytnicze są trudne do wyleczenia. Odrobaczanie szczeniąt można rozpocząć juz w wieku 3-4 tyg. a następnie powtarzać co 2 tyg. 3-4-krotnie, zabieg odrobaczania przeprowadzamy do końca życia 3-4 razy w roku profilaktycznie. Gdybyśmy aktualnie podejrzewali psa o zarobaczenie można wykonać badanie kału na obecność pasożytów, pozwoli to nam na ukierunkowanie leczenia i dobranie środka jakiego powinniśmy użyć do odrobaczenia. Pamiętajmy, że pasożyty wewnętrzne oddziaływają na nasze zwierzęta mechanicznie (mogą zatkać jelita), objadają je ze składników odżywczych oraz same wydalają produkty przemiany materii, które powodują, że u psów mogą wystąpić objawy nerwowe, porażenia, świądy, zmiany skórne, osłabienie okrywy włosowej, zaburzenia ze strony układu oddechowego, pokarmowego, wychudzenie, wyniszczenie a w krańcowych przypadkach śmierć. Zaburzenia te mogą być wywołane przez robaki oble: glisty, owsiki itp. i robaki płaskie: tasiemce. Pamiętajmy,  że silna inwazja pasożytów wewnętrznych może powodować, że psy są bardziej podatne na inne zachorowania. Szczególnie duże prawdopodobieństwo inwazji glist występuje u psów - przyjmuje sie, ze 80% szczeniaków przychodzących na świat jest zarobaczonych (u psów występuje fenomen larwy drzemiącej), szczeniaki zarażają sie od swojej matki w okresie życia płodowego. Pamiętajmy, ze jajami glist skażone jest nasze środowisko, trawniki, piaskownice. Należy też pamiętać, ze glistnica (Toksokaroza) jest groźną chorobą również dla ludzi. Najbardziej narażone są dzieci, których kontakt z psem jest bardzo bliski. Larwy glist mogą lokować sie w gałce ocznej powodując nawet ślepotę. Ja na szczęście nigdy nie spotkałem sie z takim przypadkiem, ale literatura podaje takie przykłady. Dlatego 3-4 razy do roku pod kierunkiem lekarza weterynarii odrobaczamy profilaktycznie swoje psy. A przy każdym podejrzeniu o zarobaczenie , kontaktujemy sie ze swoim lekarzem weterynarii w celu podjęcia leczenia.

 

Owczarek Niemiecki - zdrowie - pchły i kleszcze.

  Największa aktywność kleszczy w Polsce to maj-kwiecień, a na przełomie sierpnia i września trochę spada, okres jesienno zimowy to czas hibernacji, z pchłami niestety mamy problem cały rok. Pamiętajcie Państwo, że po ukąszeniu kleszcza pies może zachorować na Babeszjozę. Jeżeli kleszcz będzie utrzymywał się na zwierzęciu powyżej 48 godzin, może zarazić psa i rozwiną się objawy choroby. Gdy u psa, który miął kleszcza zauważą Państwo apatię, wyższą gorączkę, kulawiznę, ciemny smolisty mocz, żółtaczkę, anemizacje błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić sie do lekarza weterynarii. Choroba jest dość trudna do leczenia, dlatego najlepiej jej zapobiegać poprzez stosowanie środków odstraszających kleszcze. Najlepiej pytać o te środki w Lecznicach Weterynaryjnych. Lekarze weterynarii dysponują środkami o największym procencie skuteczności, występują one w postaci obroży, spot on-u czy aerozolu. Pamiętajmy też, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub lakach, należy nasze zwierzęta dokładnie obejrzeć i w przypadku znalezienia kleszcza usunąć go samemu poprzez wyciągniecie go specjalną pęsetą lub udać sie do lekarza weterynarii. Nie wolno kleszcza smarować tłuszczem czy alkoholem, wtedy kleszcz może wymiotować i nastąpi zakażenie psa. Dokładnych informacji o postępowaniu i zabezpieczeniu udzieli Państwu Lekarz Weterynarii. Drugim, równie znacznym problemem są pchły. Pamiętać należy, ze mogą one być przyczyna alergicznego pchlego zapalenia skóry, które jest dość częstym problemem u psów. Pies drapiąc się może doprowadzić do zakażeń skory bakteriami czy grzybami i powodować kolejne dermatozy, które mogą być trudne do leczenia. Poza tym, pchły mogą być nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Dlatego też należy bezwzględnie zabezpieczać psy przed pasożytami zewnętrznymi, używając specjalnych Śródków pod postacią obróż, spot on-u, aerozolu lub tabletek. Pamiętajmy, że to, iż nie widzimy dorosłych osobników na psie, to nie znaczy, ze nie jest on zapchlony. W Lecznicach Weterynaryjnych otrzymacie Państwo obecnie najlepsze środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych jakimi są pchły, wszy, wszoły i kleszcze.

 

« wstecz