Miasto Smoka, hodowla Owczarków Niemieckich, Owczarki Niemieckie

 

  Owczarek Niemiecki - szkolenie.

 

IPO - International Prüfungs Ordnung - międzynarodowa próba pracy, psy szkolone w zakresie posłuszeństwa, obrony i tropienia. Są 3 stopnie IPO, od IPO1 (najniższy) do IPO3 (najwyższy); IPO niekiedy zapisywane jest jako IP.
PO - Pies Obrończy - polski odpowiednik IPO; dość często akronim ten jest mylnie stosowany jako zamiennik IPO. Również 3 stopnie wyszkolenia.
PSO - Pies Stróżująco-Obrończy - polskie szkolenie psa na samodzielnego stróża obejścia.
PSW - Pies Stróżująco-Wartowniczy - polskie szkolenie psa wartownika obszarów zamkniętych i chronionych.
SchH - SchützHund - szkolenie niemal bliźniacze do IPO, jednak z drobnymi zmianami w regulaminie wprowadzone przez SV (niemiecki klub owczarka niemieckiego); analogicznie do IPO SchH ma 3 stopnie, od SchH1 do SchH3; egzamin SchützHund może zdać każdy pies, jednak do zawodów SchH dopuszczane są wyłącznie owczarki niemieckie.
SchHA - niemieckie szkolenie zgodne z wymogami SchH, jednak obejmujące zakres posłuszeństwa i obrony.
VH - VerdedigingsHond - holenderski odpowiednik SchH; także 3 stopnie wyszkolenia.
ZVV - czeskie szkolenie stanowiące odpowiednik SchH; również 3 stopnie.
BHP - duński odpowiednik SchH; również 3 stopnie szkolenia.
SPH - duńskie szkolenie psa tropiącego; odpowiednik niemieckiego FH.
SK1 - fińskie szkolenie z zakresu posłuszeństwa, tropienia i obrony będące odpowiednikiem IPO1.
SZL - węgierskie trzystopniowe szkolenie stanowiące odpowiednik SchH;
CAB - jugosłowiańskie szkolenie będące odpowiednikiem SchH; także 3 stopnie.
Brevetto - włoski odpowiednik szkolenia SchH; również 3 stopnie.
RCI - Le Reglement de Concours International - francuskie szkolenie składające się z tropienia, posłuszeństwa i obrony, uznane przez FCI; i podobnie jak SchH są 3 stopnie wyszkolenia.
FH - Fahrtenhund - bardzo trudne szkolenie na psa tropiącego, przeprowadzane głównie w niemieckim klubie owczarka niemieckiego; są 2 stopnie - FH1 i FH2.
SPH - Sporhund - skandynawski odpowiednik FH; identyczny regulamin i również dwa stopnie wyszkolenia - SPH1 i SPH2
BH - Beglaithund - niemieckie szkolenie podstawowe z zakresu posłuszeństwa i zachowania się w środowisku miejskim. Do BH dopuszczany jest pies po ukończeniu 12 miesięcy i szkolenie to jest furtką do dalszej pracy, np. SchH.
PT - Pies Towarzyszący - podstawowe szkolenie w Polsce z zakresu posłuszeństwa; obecnie są dwa stopnie PT1 i PT2.
PTT - Pies Towarzysząco-Tropiący - polskie szkolenie posłuszeństwa wysokiego poziomu i dodatkowo tropienia. Dawniej PTT znane było jako PT3.
PTO - Pies Towarzysząco-Obrończy - polskie szkolenie psa z zakresu posłuszeństwa i obrony; regulamin zbliżony do IPO, ale bez pracy węchowej.
PH - Polizeihund - niemieckie szkolenie na uniwersalnego psa policyjnego, mogącego mieć kontakt z cywilami; szkolenie obejmuje naukę pływania, posłuszeństwo, pracę węchową i obronę.
DH - Diensthund - podstawowe niemieckie szkolenie psów policyjnych. DH1 jest odpowiednikiem SchH2, natomiast DH2 - SchH3.
DPH - Dienstpolizeihund - niemieckie specjalistyczne szkolenie psa policyjnego.
MH2 - Meldehund - niemieckie szkolenie wojskowego psa łącznikowego.
PFP - niemieckie szkolenie na policyjnego psa tropiącego; PHP ma dwa stopnie: PHP1 i PHP2.
PSP - niemieckie szkolenie na psa wartownika (nie mylić ze stróżem); szkolenie ma 3 stopnie.
SuchH - Suchhund der Polizei - niemieckie szkolenie na policyjnego psa tropiącego.
ZFH - niemieckie szkolenie psa tropiącego do pracy na przejściach granicznych i urzędach celnych.
ZH - niemieckie szkolenie na psa celników i strażników ochrony pogranicza. Posiada 3 stopnie: ZH1 obejmuje szkolenie tropienia i posłuszeństwa równoznaczne z SchH2, połączone praktycznymi ćwiczeniami obrończymi. ZH2 - jest próbą obejmująca praktyczna obronę, z różnymi 10 zadaniami, połączone z tropieniem i posłuszeństwem na poziomie SchH3.
DH - Diensthund - niemiecki pies służbowy.
WH - Wartenhund - niemiecki pies stróżujący.
BpDH1 & 2 - niemieckie szkolenie na psa kolejowego.
BIH - niemieckie szkolenie psa-przewodnika ociemniałych.
RtH - szkolenie na psa ratowniczego.
SH - Sanitatshund - szkolenie na psa sanitarnego.
LwH - niemieckie szkolenie na psa lawinowego.
HGH - Herdengebrauchshund - szkolenie pasterskie, nauka zaganiania owiec.

 

Owczarek Niemiecki - szkolenie - regulamin licencji Owczarków Niemieckich.

 

Celem licencji jest podniesienie poziomu hodowli i wyselekcjonowanie najwybitniejszych psów i suk zarówno pod względem budowy anatomicznej jak i cech psychicznych. Przystąpienie do licencji jest dobrowolne. Do licencji mogą przystąpić psy i suki po wcześniejszej selekcji, czyli: przeglądzie hodowlanym wraz z testami psychicznymi i badaniem w kierunku dysplazji biodrowych i łokciowych oraz wykonania badań DNA w celu potwierdzenia pochodzenia psów, a także uzyskaniem wymaganych ocen wystawowych. Licencja odbywa się jednego dnia i składa się z dwóch części: ocena psychiki i oceny eksterieru... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - szkolenie - Mondioring.

 

W pierwotnym zamyśle Mondioring miał przede wszystkim ujednolicić zróżnicowane krajowe regulaminy ringowe, ale twórcom zależało także na stworzeniu dyscypliny widowiskowej, spektakularnej i otwartej dla wszystkich ras pracujących, która poprzez stopniowe zwiększanie trudności umożliwiłaby coraz pełniejsze wykorzystanie psychofizycznych walorów psa. Każde zawody powinny posiadać odrębny scenariusz i własne dekoracje, a stroje pozorantów, przeszkody i inne atrybuty powinny być z nimi związane tematycznie.
Trochę historii: Mondioring jest dyscypliną bardzo młodą... czytaj więcej »

 

Owczarek Niemiecki - szkolenie - Owczarek Niemiecki jako pies obrończy i tropiący.

 

Pozytywna ocena umiejętności psa z zakresu podstawowego posłuszeństwa dokonana przez sędziego przeprowadzającego egzamin Psa Towarzyszącego upoważnia do rozpoczęcia szkolenia w pracy obrończej i węchowej na kursie Psa Obrończego. Ćwiczenia obrończe wykorzystując naturalne predyspozycje psa mają za zadanie wyrobić w nim agresywną reakcje, jako odpowiedz na atak ze strony człowieka.

W momencie podjęcia ćwiczeń obrończych pokazujemy psu, że w pewnych sytuacjach atak z jego strony jest pożądany. Tym samym obniżamy tzw. próg pobudliwości - zwiększamy szybkość i siłę reakcji na bodziec wywołujący agresywne zachowanie. Przy pierwszej próbie podrażnienia pies stosunkowo powoli będzie reagował i podejmował akcje - będzie zastanawiał sie co zrobić, nie będzie umiał prawidłowo zaatakować. Natomiast w czasie kolejnych ćwiczeń, gdy przekona sie, że jego właściciel oczekuje obrony przed napastnikiem nie będzie się już wahał - zareaguje pewnie i szybko. Problem leży w tym, że pies, w którym rozbudzono agresje, zwłaszcza czyniąc to w sposób niewłaściwy - bez doskonałego wyrobienia posłuszeństwa, zbyt szybko może stać sie niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i innych psów.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pies może być traktowany, jako niebezpieczne narzędzie, którego wolno użyć jedynie w przypadku realnego zagrożenia. Jeśli pies zrani człowieka, to właściciel poniesie za to poważne konsekwencje. Uczyć obrony można jedynie psa o silnym, zrównoważonym charakterze, pożądanej ostrości i w pełni podporządkowanego właścicielowi - posłusznego. Kursy szkolenia Psów Obrończych obejmują trzy grupy ćwiczeń: z zakresu posłuszeństwa ogólnego, obrony i pracy węchowej.

 

Owczarek Niemiecki - szkolenie - czy Owczarek Niemiecki to odpowiednia rasa?

 

Czy lubisz ruch na świeżym powietrzu, nie boisz się sie wiatru, deszczu lub gorszej pogody? Chcesz mieć psa, który przy odpowiednim utrzymaniu i wychowaniu potrafi zintegrować sie ze swoja rodzina i z oddaniem wypełniać obowiązki towarzysza i obrońcy? Szukasz wszechstronnie uzdolnionego psa użytkowego, który będzie Ci wiernie towarzyszył w sportach na świeżym powietrzu? Jeśli tak, to wybór jest trafny! Zanim jednak zdecydujesz sie na posiadanie psa, musisz zastanowić sie czy będziesz w stanie stworzyć mu odpowiednie warunki życia. Takie, aby nie stał się on uciążliwym lokatorem w Twoim domu, a zarazem nieszczęśliwym zwierzakiem. Pies tej rasy chce przebywać w pobliżu człowieka, towarzyszyć mu, spełniać jego polecenia. Można bez przesady powiedzieć, że psychiczną potrzebą tej rasy jest współpraca z człowiekiem. Owczarek to pies pełen temperamentu, przywiązany do właściciela, spostrzegawczy, pojętny, łatwy do tresury. Poza tym czujny o wybitnym popędzie do obrony. Jeśli pozostaje bez nadzoru często skłonny jest do kłusowania. Jeśli chodzi o utrzymanie to jest to wymagający pies pracujący, potrzebne mu porządne szkolenie, ruch i konkretne zadania. Jednym słowem owczarek niemiecki całkowicie nie nadaje sie dla osób leniwych. Ze względu na krótka sierść pielęgnacja raczej nie jest skomplikowana.

Wybór psa:

• zapoznać się z cechami charakterystycznymi tej rasy,
• podczas wystaw i przeglądów hodowlanych poznać stan aktualny hodowli tej rasy,
• skontaktować się z hodowlą, w której moglibyśmy znaleźć szczenię, odpowiadające naszym wymaganiom,
• wybrać miot, z którego chcemy mieć psa,
• wybrać szczenię, kierując się jego wyglądem, a zwłaszcza cechami psychicznymi.

Decyzja juz zapadła - to będzie Owczarek Niemiecki.

Musimy zdecydować, czy to ma być pies czy suka, czy osobnik dorosły, czy szczeniak? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta - to kwestia gustu. Suka jest mniejsza, spokojniejsza i łagodniejsza niż pies, a także łatwiejsza do tresury. Natomiast psy uosabiają więcej rasowych instynktów i cech: wielkość, siłę, większą agresywność i ogólnie silną naturę. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to odpowiedz na nie jest bardziej kontrowersyjna. Obie możliwości mają wady i zalety. Jeśli zdecydujemy się na psa dorosłego tzn. w wieku ok. 1,5 roku możemy przypuszczać, ze pies ten jest juz wstępnie ułożony. Podziwiamy jego piękno zewnętrzne, lecz nie znamy cech jego charakteru. Tylko w przypadku, gdy mamy ścisły kontakt z właścicielem, który może wyjaśnić nam nieoczekiwane wybryki psa, zrozumiemy jego zachowanie, lecz taki kontakt należy do rzadkości. Wniosek jest prosty - lepiej wybrać szczeniaka. Nie można kierować sie emocjami, lecz trzeba zwrócić uwagę na cechy zewnętrzne, czyli proporcje tułowia, proporcje głowy w stosunku do tułowia, grubość kości, szatę i umaszczenie. Oceniamy również jego cechy psychiczne.

 

« wstecz