Miasto Smoka, hodowla Owczarków Niemieckich, Owczarki Niemieckie

 

  Owczarek Niemiecki - porady - nauka czystości.

 

  Zagadnienie to tylko pozornie jest proste. Częste błędy przy nauce czystości mają wpływ na późniejsze życie psa. Niestety największym błędem jest słuchanie porad sąsiadów lub właścicieli psów, którzy uważają, iż wiedzą wszystko na ten temat i są nieomylni. Ja na pewno nie wiem wszystkiego o tak inteligentnym gatunku jak pies, lecz na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z psami postaram się sie Państwu przekazać właściwe porady i mam nadzieje, że gdy je zastosujecie ułatwią one wychowanie Waszego ulubieńca. O szybkim końcu problemu załatwiania się psa w niewłaściwych miejscach decyduje systematyczność, zapobiegliwość i zdrowy rozsądek.

• Psa uczymy załatwiać się w domu (na gazety) lub na dworze. Niemożna uczyć tych dwóch rzeczy naraz. Proszę pamiętać, ze:
• Szczenię musi się załatwić, kiedy tylko sie obudzi i tuz przed pójściem spać.
• Trzeba go „wysadzić" na gazetę lub wyjść na dwór, kiedy się obudzi, kiedy skończy jeść lub skończy sie bawić.
• Jeżeli piesek lubi się chować w domu i załatwiać swoje potrzeby w miejscach nieodpowiednich, musi być pod nadzorem.
• Stosuj pochłaniacze zapachów, ale nigdy nie używaj Śródków z amoniakiem.
• Jeżeli złapiesz swojego pupilka na „gorącym uczynku" to uderz ręka w ścianę, zaklaszcz lub rzuć łańcuszek dźwiękowy, albo puszkę dźwiękowa. Następnie przenieś psa na właściwe miejsce. Kiedy skończy to, co zaczął, pochwal go serdecznie.
• Nigdy nie zanurzaj psu nosa w jego odchodach. Nigdy nie krzycz na niego i nigdy go nie bij! Kara powoduje nie tylko utrwalanie tego złego nawyku, ale również w przyszłości będzie miała negatywny wpływ na psychikę psa. Pamiętaj, że to jeszcze dziecko, popełnił błąd, a nie solidne wykroczenie.
• Trzymaj sie regularnego układu spacerów, nawet w dni wolne od pracy - pies zacznie czekać na wyjście i na spacerze załatwi swoje potrzeby fizjologiczne we właściwym czasie.

  Nauka w tym przypadku jest trudniejsza. Należy najpierw przyjąć zasadę wysadzania na gazety, a potem wychodzenia na dwór. Pies chowany w bloku później zrozumie, o co chodzi z tym wychodzeniem na dwór, ponieważ kiedy złapiemy go na „gorącym uczynku", musimy wziąć klucze, wybiec z mieszkania i zamknąć go na klucz, potem łapać windę lub biec piechota po schodach, otworzyć zacinające się ciężkie drzwi na parterze i wybiec zdyszani na dwór. Po tym czasie pies zapomina, po co on wyszedł, a raczej wybiegł ze swoim właścicielem na dwór. Przy nauce wysadzania na gazety znajdź miejsce w domu, które łatwo można sprzątnąć i które jest tak usytuowane, że szczenię może się kręcić zanim się załatwi. Pod gazetami najlepiej położyć coś plastikowego, aby zapobiec powstawaniu plam i utrzymywaniu się przykrego zapachu. Nie czyść zbyt dokładnie tej „ubikacji". Zmieniaj gazety, ale połóż je na podłodze nie myjąc jej. Pies na początku nauki musi czuć, które miejsce jest jego toaletą. Kiedy wysadzasz pieska na gazety i zacznie się on załatwiać, to chwal go serdecznie i bądź zachwycony jego inteligencja. Odpowiednia pochwala szybko nauczy szczeniaka gdzie ma się załatwiać. Kiedy zaczniemy naukę załatwiania na dworze nie wolno juz stosować gazet w domu. Jeżeli mamy domek z ogrodem uczymy psa załatwiania się na dworze juz od pierwszych dni pobytu w naszym domu. Nie czekamy na koniec szczepień.

Co robić, gdy musisz iść do pracy na 8 czy 10 godzin ?
  Jeżeli tak pracujesz, to trzeba znaleźć rano czas na spacer i zabawę psa. Po całej nocy energia będzie go rozsadzała. Jeśli nie możesz wyjść z pracy podczas dnia to musisz mieć osobę, która będzie wyprowadzać regularnie psa podczas Twojej nieobecności. Jeżeli to niemożliwe to powinieneś bardzo dobrze sie zastanowić czy w tym okresie Twojego życia powinieneś decydować się na psa. PAMIETAJ: nagradzaj szczeniaka i chwal, jeżeli załatwi się w odpowiednim miejscu lub po wyjściu na dwór. NIGDY GO NIE BIJ i nie stosuj kar za to przewinienie - zafundujesz psu stresy na przyszłość i znacznie przedłużysz okres nauki czystości. Poniżej opisze kilka najczęściej spotykanych zjawisk.

Szczenię zjada kał.
  Nikt nie wie tak naprawdę, dlaczego to robi. Nieraz jest to spowodowane zbyt bogatą karmą lub odwrotnie - złym jedzeniem, lub monotonnym np. podawanie tylko gotowych karm. Czy Ty zawsze chciałbyś jeść tylko zdrowe pastylki ? Należy pilnować psa, ale jestem przeciwnikiem zakładania kagańca, gdyż w przyszłości ma to zgubny wpływ na psychikę psa. Można też spryskać kał jednym ze śródków dostępnych w sklepach np. Bitter Apple, ale pamiętaj, że pies nie może widzieć, co robisz!

Pies uporczywie załatwia się nie tam gdzie trzeba.
  Pies lubi sam wybierać miejsce na swoja toaletę. Niestety często jest to miejsce najmniej odpowiednie. Prawdopodobnie nieświadomie sam do tego doprowadziłeś zbyt ostro reagując na niewłaściwe załatwianie sie Twojego „milusińskiego". Najlepiej zaraz odstawić gazety i zacząć naukę załatwiania się na dworze, mimo, że szczepienia jeszcze nie są zakończone. Na miejsce w domu, w których się załatwiał zastosuj pochłaniacz zapachów lub naftę oczyszczona albo tran po uprzednim dokładnym umyciu. Następnie usiądź w pobliżu „miejsca przestępstwa" razem z psem (najlepiej na smyczce), trzymaj go blisko siebie, baw się z nim i daj mu tam zjeść. Będąc razem z psem w miejscu przewinienia, nie każesz go - dajesz mu tylko do zrozumienia, że jest na swoim terenie. Bardzo rzadko się spotyka, aby pies zanieczyścił miejsce, w którym musi przebywać. Nie wolno pokazywać tego miejsca i wypominać psu jego winie np. słowami „cos ty tu zrobił" czy „niegrzeczny, brzydki pies" lub nie daj Boże cos gorszego! Szczególnie nie wolno krzyczeć i karcić psa - to na pewno wywoła skutek odwrotny.

Szczenię nie chce się załatwiać na dworze.
  To częsty problem, bo niby dlaczego ma sie skupić na załatwianiu, kiedy świat jest taki interesujący. Przyczyną może być też to, że kiedy szczenię ma zamiar sie załatwić po raz pierwszy, drugi lub trzeci "coś" go wystraszyło. To mógł być przejeżdżający samochód, petarda, tramwaj czy motocykl, a nawet nasze kichniecie czy kaszel. Skutki tego są długotrwale i trzeba tylko cierpliwości i nagradzania, aby uzyskać pożądany efekt. Możesz podać psu rano ciepła wodę i wyjść na długi spacer, aż się załatwi i wtedy od razu dać mu wspaniały smakołyk (nie sucha karmę!!!) i dużo, dużo pochwały.

Pies nie chce wyjść na dwór, kiedy pada deszcz.
  To problem nie tylko szczeniąt, ale i dorosłych psów np. sznaucerów. No cóż, wkładamy płaszcz, kalosze i bierzemy „biednego" psiaka na spacer. To Ty, właściciel mimo pogody musisz być wesoły, sprawiać wrażenie, że lubisz deszcz - to psa zdziwi, ale poskutkuje. Nie daj się wziąć na litość - psu to nie zaszkodzi i pamiętaj, że pies potrafi grać na naszych uczuciach oraz je wykorzystywać.

Pies posikuje na widok właściciela lub ulubionych gości.
  NIE KARZ GO !!! - On oddaje mocz na znak uległości. Nagana i krzyk utrwala to zachowanie. Spróbuj przez 5 do 8 minut po wejściu do domu nie zwracać uwagi na psa (wiem, ze to bardzo, bardzo trudno). Nie patrz na niego i nie odzywaj się. Po tym czasie przykucnij tyłem do niego i pozwól mu podejść, a potem pochwal go. Jeżeli nie zdobędziesz się na to, to pogódź sie z faktem popuszczania moczu i daj psu spokój.

 

« wstecz