Miasto Smoka, hodowla Owczarków Niemieckich, Owczarki Niemieckie

 

  Owczarek Niemiecki - porady - agresja.

 

  Pies, aby przetrwać nauczył się okazywać agresję; przejawia się to przez całe życie psa, w większym lub mniejszym stopniu. Dla psa jest to zachowanie, którym określa i podtrzymuje swoja pozycje w stadzie, zdobywa łup, zapewnia bezpieczeństwo sobie i towarzyszom, wyznacza terytorium, zdobywa partnera i reaguje na prawdziwe lub urojone zagrożenie. Agresja może być WRODZONA lub NABYTA. No cóż, agresja ta często wynika z niewłaściwego wychowania psa. Mówimy tu o typie AGRESJI NERWICOWEJ W STOSUNKU DO INNYCH PSOW - tej reakcji w 90% uczą właściciele. Występuje też AGRESJA NERWICOWA W STOSUNKU DO LUDZI. W bardzo podobny sposób możemy nauczyć młodego psa niepewności i agresji do ludzi. Proszę pamiętać, że pierwsza, przybierająca formę agresji reakcja wypływa ze strachu. Umiejętne rozładowanie sytuacji jest dużo lepsze niż pocieszanie psa, które on zrozumie, jako poparcie dla swojego zachowania. Agresja u psa to normalne zachowanie. To przecież ich droga do wyrażania emocji. Agresja jest używana do samoobrony i pies ma do wyboru trzy wzorce zachowań: 1-walczyc, 2-uciekac, 3-zastygnąć w bezruchu. Są to odruchy czynnej i biernej obrony. Odruch czynnej obrony występuje często u rottweilerów, natomiast retrievery czy owczarki szetlandzkie kojarzą sie z obroną bierną. Agresja u psa jest skutkiem utraty zaufania do człowieka. Należy bardzo wcześnie zaczynać socjalizacje psa, w przeciwnym wypadku będzie on czuł się niepewnie w rożnych sytuacjach, będzie tracił zaufanie i częściej przyjmował postawę agresywną. Proszę pamiętać, że pies, obojętnie jakiej rasy, jeśli jest pewny siebie, odważny i ma prawidłowy stosunek do otaczającego go świata, nie wykazuje agresji nieuzasadnionej. Pies ten nie gryzie, nie jeży sie, jest miły i radosny. Właśnie psy użytkowe, obrończe czy stróżujące, należy szkolić w tym kierunku. Musimy stworzyć psu możliwości w wykazaniu tych cech, które niesie w swojej rasie. Mądre i kontrolowane ćwiczenia ze stróżowania, czy obrony przyniosą nie tylko korzyści właścicielowi, ale dadzą satysfakcje psu, możliwość wyładowania się w kontrolowanej i uzasadnionej obronie. Podstawa jest jednak posłuszeństwo i to, że Alfą w stadzie jest właściciel, a nie pies.

• Kochaj swojego psa mądrze.
• Nie ucz go agresji nerwicowej ani świadomie ani nieświadomie.
• Daj mu spokój, mądry i sprawiedliwy dom.
• Zostań Alfą w Twoim stadzie poprzez mądre postępowanie i zrozumienie psa.
• Nie stosuj NIGDY agresji wobec swojego przyjaciela - psa.
• Pies Cie zrozumie, jeżeli będziesz mówił językiem dla niego zrozumiałym. Przemoc wobec psa i pokazywanie "kto tu jest panem" - to poniżające postępowanie człowieka wobec zwierzęcia.

 

  Owczarek Niemiecki - porady - siedem zasad wobec agresji.

 

1. Przede wszystkim - nie okazywać strachu. Jest całkiem możliwe, że pies wcale nie ma wobec nas złych zamiarów, a tylko nam się tak wydaje. Najlepiej jest nie zwracać na psa uwagi i koncentrować się na czymś innym. Lepiej do psa sie nie odzywać. Ton naszego głosu może zdradzić psu nasze obawy.
2. Jeśli pies na nas szczeka, ale podejrzewamy, że wcale nie ma zamiaru nas zaatakować, możemy próbować nawiązać z nim kontakt. Spokojnie do niego mówimy - raczej cichym głosem  i powoli, ale zdecydowanie podsuwamy mu do powąchania dłoń. Bardzo rzadko zdarza sie, by pies w takiej sytuacji atakował.
3. Staramy sie nie patrzeć psu prosto w oczy - może to zinterpretować jako próbę sił. Powinniśmy do niego spokojnie, powoli mówić, ale spoglądać raczej na bok głowy lub na korpus, a nie w oczy.
4. Należy starać się odczytać z psiego zachowania, co pies stara sie nam przekazać swą postawą... Zwierze zazwyczaj stara sie zaakcentować swe agresywne zamiary na jeden lub kilka z poniższych sposobów:
• Stara sie nam zagrodzić drogę, stoi bez ruchu, z napiętymi mięśniami, na szeroko rozstawionych łapach,
• Ogon ma wyprostowany, zazwyczaj zadarty, albo rusza nim delikatnie, samą końcówką, w sposób przypominający drżenie końca ogona,
• Warczy, marszczy nos i przeciągle szczeka.
• Jeży włos na karku i grzbiecie.
5. Jeśli sądzimy, że pies może zaatakować, zostajemy na miejscu, bez ruchu. Bardzo rzadko zdarza sie, że pies zaatakuje osobę, która sie nie rusza.
6. Jeśli dojdzie juz do ataku, postarajmy sie bronić tym, że podstawimy psy jakiś przedmiot, na którym wyładuje pierwszy impet ataku - teczkę, kij, w ostateczności czapkę. Jeśli mamy przy sobie dezodorant lub inny spray, możemy go użyć - ale staramy sie psiknąć psu w pysk, nigdy w oczy (nie zatrzyma to ataku, a tylko go rozzłości).
7. W każdym wypadku staramy się - jeśli tylko jest to możliwe – zachować zimną krew. Nie wolno krzyczeć, nie wolno uciekać. Pies będzie zawsze szybszy, a strach jest złym doradca.

 

  Owczarek Niemiecki - porady - dlaczego pies nas nie słucha?

 

  Pies podporządkowuje się i słucha w swoim stadzie tylko SZEFA (ALFY). Jeżeli na prawdę chcesz, aby Twój pies się Ciebie słuchał, to musisz zostać przewodnikiem stada! Te pozycje należy zdobyć poprzez nauczenie sie zasad życia psów i postępowania zgodnie z nimi. Pies to gatunek, który ma uczciwe i jasne zasady w życiu, ale są one zupełnie inne niż te, według których żyje człowiek. Jeśli masz problemy ze swoim psem i nie bardzo wiesz jak postępować, aby zostać szefem stada, to spróbuj przeczytać książkę "Zapomniany Język Psów" i zastosować sie do wskazówek w niej zawartych. Jeżeli naprawdę chcecie mieć lepszy kontakt ze swoim psem, nauczyć go tego, co jest Wam potrzebne i co ułatwi Wam życie oraz spróbować wychować i wyszkolić swojego pieska to zastanówcie sie nad tym, co teraz napisze i porównajcie to z Waszymi metodami wychowywania psa... czytaj więcej »

 

  Owczarek Niemiecki - porady - nauka czystości.

 

  Zagadnienie to tylko pozornie jest proste. Częste błędy przy nauce czystości mają wpływ na późniejsze życie psa. Niestety największym błędem jest słuchanie porad sąsiadów lub właścicieli psów, którzy uważają, iż wiedzą wszystko na ten temat i są nieomylni. Ja na pewno nie wiem wszystkiego o tak inteligentnym gatunku jak pies, lecz na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z psami postaram się sie Państwu przekazać właściwe porady i mam nadzieje, że gdy je zastosujecie ułatwią one wychowanie Waszego ulubieńca. O szybkim końcu problemu załatwiania się psa w niewłaściwych miejscach decyduje systematyczność, zapobiegliwość i zdrowy rozsądek... czytaj więcej »

 

  Owczarek Niemiecki - porady - czego Tobie i Twojej rodzinie nie wolno robić.

 

• Wsadzać psu nos w nieczystości - to nie tylko obrzydliwe, ale i niezrozumiale dla psa. Uczysz go, że Tobie nie można ufać. Pies straci do Ciebie szacunek (nie myl szacunku ze strachem!) i zaufanie, zrobi się nerwowy, nieposłuszny, nie będzie do Ciebie przybiegał. Ten stres na pewno nasili problem czystości. Pies zacznie gryźć meble, szczekać bez powodu, okazywać agresje lub wpadnie w apatie i stresy lekowe.
• Krzyczeć na psa lub go bić, kiedy go przyłapiesz. Krzykiem i przemocą niczego nie nauczysz i to nie tylko w tej kwestii. Nastraszysz tylko swojego przyjaciela. Pies zrozumie, że Ty nie lubisz patrzeć jak on siusia i zacznie załatwiać się w domu po kryjomu i co najgorsze na spacerze nie będzie chciał się załatwić w Twojej obecności.
• Bicie psa zwinięta w rulon gazeta lub podobna "pomocą" naukowa - to niestety częste zjawisko doradzane przez sąsiadów i innych "znawców". Wszystkie metody polegające na biciu (nawet słabym) są przyczyna stresów i oddawania moczu na znak uległości oraz niekontrolowanej agresji. Bicie nic pożytecznego nie da. Pamiętaj, Ty jesteś człowiekiem - myśl i bądź mądry. Przy uderzaniu gazeta, pies zacznie kulić się ze strachu na Twój widok wciąż nie rozumiejąc, że powinien się powstrzymać od siusiania. On nie siusia na złość - po prostu nie rozumie, że źle to robi. Uderzanie gazetą w przyszłości będzie miało dwojaki skutek.
  a) pies będzie agresywny na widok podniesionej ręki, nawet, jeżeli to Twoja ręka, czy ręka wyciągnięta w przyjaznych zamiarach.
  b) o wiele gorsza reakcja - to taka, że Twój pies będzie sie kulił, a nawet uciekał na widok podniesionej ręki, a szczególnie wtedy, gdy będzie groziło Ci niebezpieczeństwo. Sam go nauczyłeś tej reakcji uderzając takimi „pomocami naukowymi"
• Uwiązywanie psa w pobliżu "przestępstwa" i zostawianie go tam na jakiś czas. - Jeśli zastosujesz tą dziwną metodę i nie rozumiem, dlaczego tak popularną - wpoisz psu, że przebywanie w pobliżu własnych nieczystości nie jest niczym nagannym. To osłabia instynkt psa trzymania sie daleko od swoich odchodów, a utrzymywanie czystości w domu wymaga, aby pies zachowywał higienę. Nauka czystości polega na udzielaniu psu wskazówek, a nie wymierzaniu kar.

Nie przejmuj się, że Twój pies "wola" siusiu dopiero jak ma 5 czy 6 miesięcy, a pies sąsiadów 3 czy 4 miesiące. To nie wstyd, to jest normalne i każdy pies w zależności od wychowania i rasy będzie to robił w różnym czasie, ale będzie! Zwróć uwagę, jak jest z naszymi „ludzkimi" dziećmi?

 

  Owczarek Niemiecki - porady - Ćwiczenia na spacerze i w domu.

 

Ćwiczenia na spacerze.

  Idziemy na spacer z psem w miejsce, gdzie jest równy teren tzn. nie ma krzaków, wystających nierówności jak pręty, kamienie czy pozostałości płotów - chodzi o to by pies o nic nie zaczepił smyczą. Pies jest zapięty na naszej nowej smyczy, bawimy sie z nim wesoło i delikatnie puszczamy smycz na ziemie, bawiąc sie z nim dalej tak jakbyśmy nadal mieli smycz w ręku. Niech nasz pies biega i bawi się ze swoim panem. Następnie proszę wziąć smycz do reki i juz bez zabawy, spokojnym krokiem zmienić miejsce spaceru, a następnie powtórzyć całe ćwiczenie od nowa. Na jednym spacerze powinniśmy powtarzać to ćwiczenie ze trzy razy zmieniając miejsce zabawy. Należy pamiętać, aby pies nigdzie nie zahaczył smyczą, kiedy ta będzie leżała na ziemi.

Ćwiczenia w domu.

  Proszę wyprowadzić psa do innego pomieszczenia niż jego przewodnik. Niech ktoś z domowników nim się zajmie, tymczasem przewodnik w drugim pokoju układa nową smycz na podłodze w kształcie koła, owalu lub innym podobnym. W środku koła i na obrzeżach układamy najlepsze smakołyki naszego psa. Potem przewodnik woła psa do siebie w taki sposób, by ten musiał przejść blisko smyczy lub dosłownie po niej. Proszę nie zmuszać psa i nie zwracać jego uwagi na te pyszne smakołyki. Pies powinien sam sie nimi zainteresować i zdobyć się na odwagę, aby wejść do smyczy i je zjeść. Gdyby pies nie chciał podejść do smyczy i bał się jej to proszę udawać, że nic Państwo nie robili, bawić sie z nim udając, że nie ma smyczy i smakołyków. Nie zmuszać psa do niczego. Ważne jest by pies wykonał to ćwiczenie z dobrej woli. Ćwiczenie należy powtarzać przynajmniej raz dziennie lub raz na dwa dni. Pamiętajmy, ze te ćwiczenia polecane są osobom, które mają małe pieski bojące sie automatycznej smyczy. Jeśli nasz pies ma taką smycz, nie boi się jej i jest do niej przyzwyczajony - nie musimy zmieniać smyczy. Pamiętajmy także, że psy duże ras użytkowych jak np. dobermany, boksery, owczarki, rottweilery nie powinny chodzić na smyczach automatycznych. Smycz ta w przypadku wyżej wymienionej grupy psów „służy” do nauki nieposłuszeństwa i do przejęcia kontroli nad właścicielem. W przypadku tych ras, możemy używać smyczy automatycznej jedynie dla suczek i tylko na okres cieczki. Pamiętajmy też o jeszcze jednej kardynalnej zasadzie - nauki chodzenia psa w obroży i na smyczy uczymy od szczeniaczka, stopniowo i w formie zabawy - nigdy przymusem i nigdy siłą.

 

« wstecz